Мета: ознайомити учнів зі змістом поеми «Одіссея»; розкрити роль міфів про Одіссея у розвиткові сюжету; приділити увагу розвитку зв'язного мовлення, логічного мислення; виховувати любов до літератури як мистецтва слова.
Обладнання: тексти поеми у перекладі Б. Тена (або інший переклад на вибір учителя).
Кращого-бо за вітчизну нічого нема і за рідних наших, хоч би
довелось і в заможному домі нам жити. . .
Гомер. «Одіссея»
Хід уроку:
1. Організація навчальної діяльності.
2. Перевірка домашнього завдання.
- Який дослідник довів, що Троя існувала?
- Як називається поема Гомера, де розповідається про Троянську війну?
ü Перегляд відеоролика про Г. Шлімана.
- З яких описів в «Іліаді» ми дізнаємося про життя стародавніх греків?
- Як відбувся поєдинок Ахілла і Гектора?
- Якими ми бачимо героїв?
- Що вирішив зробити з тілом Гектора Ахілл?
- Хто і як відмовив Ахілла так жорстоко обійтись з тілом Гектора?
Хто з героїв поеми «Іліада» вам сподобався найбільше і чому саме?
3. Етап орієнтації
1. Виразне читання вчителем вірша М. Рильського, присвяченого Одіссеєві. (СЛАЙД)
Плещуть на вогкому березі води, ясні й переливні,
Наче Гомерове море старе, казкове, пурпурове.
Наш Одіссей нам тихенько розказує спомини давні
Про нерухомі полярні краї й про цейлонські діброви.
Чується подих тропічної тьмяної, п'яної ночі,
Голос гарячих звірів і пахощі квітів звіриних,
Шум океану, луною котрого ця річка воркоче,—
Річка, розлита в зелених, веселих і тихих долинах.
Може, де й справді на світі живуть лотофаги щасливі,
Може, існують ще й досі страшні одноокі циклопи?
Може, ці звірі, що ясно одбились в ясному заливі,—
Зевсові очі, що дивляться в очі Європи?
2. Бесіда на повторення.
— Що вам відомо про Одіссея? (У давньогрецьких міфах існує цикл оповідей про пригоди Одіссея. Відомо, що він був царем Ітаки, славився своїм розумом, недарма за ним закріпився епітет «хитромудрий».)
4. Етап визначення мети.
5. Етап проектування.
6. Етап організації і виконання плану роботи
Коментар вчителя про композицію поеми.
Як і «Іліада», поема «Одіссея» складається з 24 пісень, що утворюють 12 110 рядків. Зміст поеми зосереджений навколо одного героя (Одіссея) та однієї події (десятий рік блукань Одіссея і повернення його на батьківщину). Як і в попередній поемі Гомера, в «Одіссеї» багато відступів (рада богів на Олімпі, епізод полювання юного героя на дикого кабана тощо).
За своїм змістом поеми Гомера мало схожі. На думку вчених, відрізняються вони і в жанровому плані. В «Одіссеї» переважають численні пригоди, казково-фантастичні зустрічі героя, побутові й сімейні сцени. Батальні сцени у творі взагалі відсутні, крім тих, Що розповідає Одіссей чи співець Демодок. Поема сповнена картинами мирного життя, головними героями є ремісники, селяни, торговці, слуги, раби, самі господарі. Тому цей твір називають казково-пригодницькою і родинно-побутовою поемою.
Робота із схемою «Мандри Одіссея»
Виразне читання пісні 1 (вірші 1—21) поеми «Одіссея» («Заспів»).
Бесіда за прочитаним.
— Як починається поема? (Поема «Одіссея» починається традиційним звертанням до Музи, що має надихнути митця.)
— Подумайте та сформулюйте тему поеми, посилаючись на зміст заспіву. (Головна тема поеми, що випливає із заспіву,— повернення героя-мандрівника додому та пригоди, що йому довелося пережити.)
— Як Гомер характеризує свого героя на початку твору? (Гомер говорить про Одіссея як про «бувалого мужа», що багато бачив, пережив немало горя, на жаль, «не зумів зберегти свого товариства», хоча й прагнув це зробити. Переживши тяжкі втрати, що збагатили його мудрістю, він усе ж таки повертається до : рідної домівки.) .
Виразне читання пісні 8 (вірші 181—566), «Аед Демодок»
Бесіда за прочитаним.
— До кого потрапив Одіссей під час своїх мандрів? (До царя феаків Алкіноя. який радо зустрів незнайомця, хоча той і приховав своє ім'я.)
— Як цар Алкіной виявив свою гостинність? (Він влаштував у своєму палаці пишний обід.)
— Знайдіть у тексті й зачитайте опис співця Демодока. (Гості вгамували перший голод та спрагу й поволі замовкли, звернувши погляди на сліпого співця. «Муза любила його, але злом і добром наділила: Світло очей, погасила, та спів дарувала солодкий»)
— Про що співав аед (тобто співець) Демодок? (Він співав про те, як починалася Троянська війна, як посварилися _найславетніші ахейські герої Ахілл і Одіссей, а цар Агамемнон нишком радів їхній сварці. А ще Демодок співав про завжди прекрасну й легковажну богиню кохання Афродіту (або, як її ще називали. " Кипріду, оскільки вона народилася- з морського шумовиння біля острова Кипр.)
— Як сприймав ці пісні Одіссей? (Одіссей слухав і плакав, сховавши ясне обличчя в пурпуровому плащі,— йому було соромно перед феаками за свої сльози.)
— Як Алкіной вирішив розрадити гостя? (Завваживши, як тяжко зітхає його гість, Алкіной відразу по обіді запросив усіх, хто бажає, позмагатися на вільному повітрі в перегонах, стрибках і в борні.)
— Як Одіссей показав свою вправність? (Він далі від усіх кинув камінь і виграв змагання.)
— За що Алкіной вирішив подарувати гостю багаті дарунки? (Йому здалося, що той дуже мудра людина і за давнім дідівським звичаєм він вирішив вшанувати його щедрими дарунками. Усі дванадцятеро феакійських вождів згодилися з цією пропозицією і кожен подарував гостеві гарний хітон, плащ і талан золота.)
— Коли Одіссей відкрився гостинним господарям? (Коли Демодок заспівав, як ахеї збудували дерев'яного коня і зуміли взяти Трою, Одіссей залився слізьми. Алкіной помітив тяжкий сум гостя, що виривався з його грудей кожного разу, коли згадувалася Троя, і попрохав відкритися. Велемудрий герой спокійно і гідно зізнався в тому, хто він є.)
— Як феакійці відреагували на цю звістку? (Вони з радістю слухали оповіді славнозвісного героя про його пригоди.)
Слово вчителя.
Багато пригод довелося пережити Одіссеєві, перш ніж він доплив додому: герой зустрічався із сиренами, сім років затримався на острові німфи Каліпсо, яка покохала його й обіцяла вічну молодість та безсмертя, боровся з морськими бурями і штормами. Побував Одіссей і на, острові кіклопа Поліфема. З античних міфів відомо, що Поліфем був сином могутнього бога моря Посейдона і найбільшим з кіклопів.
Словникова робота.
Кіклопи, або циклопи (круглоокий) — у грецькій міфології одноокі велетні, сини Урана й Геї. Кіклопи допомагали Гефестові кувати блискавки, розводили худобу, будували велетенські споруди.
4. Бесіда за змістом прочитанного. :
— Знайдіть у тексті опис житла кіклопа. (Автор досить детально й майстерне описує двір та житло кіклопа, трудові процеси, які той виконує (доїння кіз. виготовлення сиру).)
— Яким змальовано Поліфема? (Поліфем змальований однооким страшенним, потворним велетом. Він ні з ким не знається, живе самотньо у своїй печері.)
— На вашу думку, яким господарем був Поліфем? (Кіклоп був добрим господарем, у нього всього вдосталь.)
5. Переказ тексту.
— Опишіть, що побачив Одіссей та його товариші в печері кіклопа.
Виразне читання уривка «Діалог Одіссея з кіклопом Поліфемом».
Бесіда за прочитаним.
— Як поводить себе кожний із співрозмовників? (Одіссей вступає у діалог з кіклопом, намагаючись за традицією бути шанобливим. Зовсім інакше поводить себе Поліфем. Він занадто самовпевнений, зухвалий, вважає себе сильнішим від богів, виявляючи тим самим непошану до них, порушує закони гостинності священні для всіх еллінів.)
— На вашу думку, чи правильно зробив Одіссей, збрехавши Поліфемові? (Так, Одіссей зробив це, швидко зорієнтувавшись у ситуації. Він сказав, що його корабель розтрощив бог моря Посейдон.)
— Як вчинив Поліфем, подумавши, що прибулі беззахисні? (Зрадівши, ще перед ним беззахисні мандрівники, Поліфем з'їв двох з них.)
— Як Одіссей вирішив помститися Поліфемові? .(Розлючений Одіссей за допомогою палиці виколов Поліфемові око.)
ü Робота з ілюстрацією «Осліплення Поліфема. Ваза».
— Порівняйте опис цього епізоду у творі і на малюнкові.
— Підтвердіть зображене словами з тексту.
Переказ тексту.
— Розкажіть, як ахейці вибралися з печери. (Прив'язавши своїх товаришів до черева баранів, Одіссей разом з ними вибрався з печери.)
.Робота над характеристикою головного героя.
— Які риси характеру виявив Одіссей у своїй пригоді?
Слово вчителя.
Після відплиття з острова кіклопів Одіссей потрапляє до лестригонів — дикого і кровожерного племені велетів, їх міфічний володар Антіфат схопив одного із супутників Одіссея і почав готувати на обід.
З великими труднощами втікши від лестригонів, Одіссей зі своїми супутниками опинився на казковому острові Еея, де жила красуня Кіркея (Цирцея) — дочка Геліоса й Перси, лиха чаклунка.
3. Творча робота. «Усне словесне малювання».
— Опишіть місцевість, куди потрапили мандрівники, .
— Опишіть зовнішність Кіркеї.
— Як називаються ці види описів? (Пейзаж і портрет.)
Бесіда за прочитаним. .
— Як боги допомогли Одіссею нагодувати його, супутників? (Боги послали йому оленя.)
— З якою метою було послано загін Еврілоха? (Щоб дізнатися про місцевісті куди вони потрапили.
— Що являв собою палац Кіркеї? (Це був великий гарний будинок, складе ний з тесаних брил. Дім стерегли леви й гірськії вовки.)
— Чим господиня зачарувала греків? (Своїм милозвучним співом.)
— Розкажіть, що трапилося з Еврілохом та його 22 супутниками. (Кіркея напоїла їх чарівним зіллям і перетворила на свиней.)
— Як Еврілохові вдалося врятуватися? (Відчувши лукавство чарівниці, він лишився позаду і це його врятувало.)
— Чому Одіссей вирішив, незважаючи на небезпеку, врятувати товаришів? (Він сказав, що «веде нездоланна мене необхідність». Одіссей дуже цінував дружбу, як у житті, так і в бою.)
— Хто з богів допоміг Одіссею? (Гермес, вісник богів, бог торгівлі й ремісництва, опікун подорожніх, дав Одіссею чарівне зілля під назвою «молі».)
— Як у творі виявилася вірність Одіссея почуттям дружби і відповідальності за товаришів? (Він не хотів нічого їсти й пити до того часу, доки Кіркея не звільнить його друзів.)
— Чому .Одіссей не бажав залишатися на острові Кіркеї? (Бо він найбільше любив свою батьківщину.)
Слово вчителя
Одіссей розумний і далекоглядний, енергійний, і красномовний, практичний в усіх своїх вчинках, кмітливий, і фантастично спритний. Обачливий розум героя завжди спрямований на досягнення практичної мети. Але до всіх цих позитивних характеристик можна додати вірність, відданість, любов до своєї дружини Пенелопи. Тому образи цих двох людей є символами вірного кохання.
7. Етап контрольно – оцінювальний.
Проблемна ситуація.
— Швейцарський учений Андре Боннар писав: «Одіссей, хоча й вірить у своїх богів, але знає, що вони можуть бути такими ж підступними, як і милостивими, відтак у першу чергу покладається на самого себе... Одіссей — коваль свого щастя, у нього розум вправного майстра, робітника». Доведіть або спростуйте цю думку.
(З думкою вченого швидше можна погодитися, ніж спростувати її. Адже лише завдяки своєму розумові і кмітливості" Одіссеєві вдалося вийти цілим і неушкодженим з усіх пригод..) "
Робота з епіграфом.
— Яка риса героя підкреслюється словами епіграфа? (Любов Одіссея до вітчизни.)
— Чому він весь час прагне додому? (Бо домівка для нього священне місце, найдорожче для серця.)
Коло думок
— Визначте риси вдачі головного героя поеми «Одіссея».
- Які епітети найчастіше використовує автор для характеристики героя? (Велемудрий, незламний, розумний, хитромудрий, невпинний у трудах і лукавстві.)
Які моральні уроки ви винесли із сьогоднішньої розмови?
8. Підсумок уроку.
Найголовнішою зброєю Одіссея є його хитрість, поєднана з великим практичним розумом і досвідом. Це й дало йому можливість неушкодженим виходити з найскладніших і найнебезпечніших ситуацій. До того ж він сильний і вправний воїн, третій за доблестю у війську ахейців.
9. Домашнє завдання
Немає коментарів:
Дописати коментар